logo-mini

Silikon Cephe

      silikon cephe modern ve çağdaş görünümü sayesinde Dünya’da en çok tercih edilen alüminyum giydirme cephe sistemidir.Dış görünümünde alüminyum profillerinin gözükmemesindendolayı camcama sistem olarakta adlandırılmaktadır.
Deprem, bina oturması, rüzgar, fırtına v.s gibi olumsuz şartlara dayanmaya uygun olarak dizayn edilmiş , transom profilleri, mulyon profillerine vidayla sabitlenmeyip, erkek ve dişi taşıyıcılara taşıtılır. Böylece panel genleşme veya deprem anında hareket edebileceğinden kasılmayıp, cam kırılması riskini minimuma indirir. Mulyon, transom, panel, camı taşıyıcı olan tij profillerinin tümü esneme kabiliyetine sahiptir. Sistemde camlar direkt panel profiline değil, panelde kanalı bulunan eloksallı tij profiline yapıştırılır. Böylece genleşme anında cam, panel profiline sabitlenmeyip, esneyebildiğinden kırılma, çatlama riskini ortadan kaldırır. Statik boyalı cephe profillerinde bonding yapılabilmesi için yüzeyin eloksallı gerekmektedir. Bu tij profili bağımsız olduğundan eloksal yapılabilmektedir. Bu ayrıntı da sistemi daha güvenilir kılmaktadır.

Ekonomik silikon cephe sistemi strüktürel silikon sistemin taşıdığı tüm özellikleri bünyesinde taşımakla beraber, camları taşıyacak kaset-panel sistemine ihtiyaç duymaması sayesinde ekonomik avantaj ve estetik kazandırmaktadır.Sistemin çalışması çift cam arasındaki nem alıcı çıtanın arkasına gizlenen U kanalı ile olmaktadır. U kanalı çift cam arasına özel çift kompanentli silikon ile sabitlenir ve bu kanallardan da özel klipsleri sayesinde transom ve mulyonlara vida kanalından monte edilir. Yatay ve düşey derzler 20 mm. olup bu derzlere özel tasarlanmış silikon fitil ve silikon ile kapatılır. Kaset panel sisteminin kullanılmaması sayesinde cephe hattı minimum mesafede kalmaktadır.

Sisteme özel olarak tasarlanmış iç-dış köşe adaptörleri ve klipsleri sayesinde, hem imalatında hem de montajında daha hızlı, daha temiz dönüşler sağlanmaktadır. Mulyon ve transom montaj vidası kanallarına geçirilen plastik adaptör sayesinde ısı geçirim katsayısı düşük bir sistem oluşturulmuştur. Sistem, içerisindeki yoğuşma ve sızan suları, yatay ve düşey taşıyıcı sistem içindeki tahliye kanallarından dışarı atar. Bütün bu özellikleri ile ekonomik silikon cephe sistemi, malzeme ve işçilikten tasarruf sağlayarak ekonomik olmakla beraber sağlam ve görselliği daha üstün bir sistemdir.

 

 

Referans